אם אתם מביטים על סט של סורגים שקופים ושואלים את עצמכם איך הם אמורים למלא את התפקיד של סורגי מתכת חזקים, אתם לא לבד. זוהי שאלה שמטרידה רבים מהאנשים השוקלים הרכבת סורג שקוף בביתם, אך האמת היא שזה בדיוק מה שיודעים סורגים אלה להציע – חוזק מבני דומה מאוד לזה של סורגי מתכת. איך הם עושים את זה? התשובות בשורות הבאות.

סורגים שקופים – לא זכוכית ולא פלסטיק

הדבר הראשון שעולה בראש כאשר מביטים בסורג שקוף הוא, שהוא כנראה עשוי מזכוכית או מפלסטיק. עד כמה שזה נשמע מוזר, זכוכית בהחלט יכולה לשמש כאמצעי מגן מחוסם וחזק, אך רק כאשר היא מקבלת מעטפת חיזוק מתאימה. יחד עם זאת, על מנת ליהנות מחוזק של מתכת, נדרשת תרכובת פולימרית ייחודית שמחליפה למעשה את הזכוכית כולה, והתרכובת הזאת בדיוק היא התרכובת ממנה עשויים סורגים שקופים.

תרכובת זו מיושמת כבר באינספור יישומים, וכולם מכירים את החלונות הממוגנים של רכבי אח”מים, או הגשרים השקופים שמותקנים באתרי תיירות ברחבי העולם. אלו מאפשרים הפעלת עומס רב מאוד ללא חשש לשבירה של המחסום השקוף. ברכבי אח”מים יודעת התרכובת לחסום אפילו ירי של רובה צלפים. ואחרי שאמרנו את זה, סורגים שקופים הם פיתוח ישראלי חדש המבוסס על תרכובת מיוחדת של פוליקרבונט, תרכובת חזקה יותר מכל התרכובות המוכרות כיום, כך שהחוזק המבני של הסורגים השקופים הוא רב יותר אף מחלון עמיד בירי ברכב אח”מ, או מרצפת גשר שקוף היכן שהוא במזרח הרחוק.

עד כמה חזקה התרכובת?

חוזקו המבני של חומר נמדד על פי שורה של פרמטרים כמו העמידות שלו בעומס רציף, העמידות שלו בלחץ פתאומי ונקודתי, העמידות שלו בפני שבירה או עיוות וכן הלאה. לא בכל הפרמטרים יודעת התרכובת הפולימרית ממנה עשויים סורגים שקופים להשתוות למתכת, אך דווקא בפרמטרים החשובים לנו בכדי להשתמש בסורגים לצרכי הגנה על הבית מפני חדירה בלתי מורשית או מפני נפילה החוצה, מצליחה התרכובת להשתוות לחלוטין לסורגי המתכת.

בהיבט זה חשוב לזכור שגם סורגי מתכת אינם עמידים במאה אחוז, וכיום קיימים כלים מגוונים המאפשרים לחתוך מתכת כמו חמאה. המטרה של סורגים לבית היא לא למנוע כניסה בכל מחיר, שכן את המטרה הזאת בלתי ניתן להשיג, אבל כן ניתן לעכב את הפורץ, לגרום לו לחשוב פעמיים האם הוא רוצה לפרוץ דווקא לבית הזה, ולהכריח אותו להקים רעש בתהליך, כך שלא יוכל לבצע את זממו בשקט והרחק מעין רואה. בהיבט הזה, התרכובת ממנה מייצרים סורג שקוף, יודעת לספק את החוזק המבני הנדרש כדי לעמוד במטרות אלה.

את הסורגים השקופים לא ניתן לשבור, לא בלחץ ידני וגם לא באמצעות מכות פטיש. כדי לשבור את הסורגים השקופים יש להפעיל עליהם לחץ עצום הדורש מיכון כבד, או לנסר אותם באמצעות מכשור ייעודי, בדיוק מה שנכון לגבי סורגי מתכת.

המבט הטכני של סורגים שקופים

כשבוחנים את הדברים מהזווית הטכנית, את חוזקם המבני משיגים סורגים שקופים באמצעות כמה פרמטרים: עובי הסורג, רוחב הסורג, תרכובת הליבה ממנה עשוי הסורג והציפוי של הסורג. בכל סורג שקוף שאתם מתקינים בביתכם, מחושבים ארבעת הפרמטרים הללו כדי להשיג את החוזק המבני הגבוה ביותר. הם לא צרים מדי אך גם לא רחבים מדי בכדי לא לחסום מעבר של אוויר. הם עבים דיים בכדי להפוך אותם לקשים לחדירה והם עשויים מהחומרים הנדרשים בכדי לספק להם גם את היתרונות של שקיפות הזכוכית וגם את החוזק המבני שלו אנו מצפים מסורגים.

אם אתם מתכוונים להתקין סורגים שקופים בבית, ומטריד אתכם המראה השקוף בהיבט של חוזק מבני ועמידות בפני ניסיונות פריצה, אתם יכולים להירגע. סורג שקוף הוא לא סיסמה ולבטח לא מדובר בפיסת פלסטיק שפשוט נתנו לה שם “סורג שקוף”. המדובר על תרכובת פולימרית חזקה במיוחד, שבפרמטרים החשובים לנו יודעת להציע חוזק מבני זהה לזה של סורגי מתכת. סורגים שקופים מגנים עליכם גם מפני חדירה בלתי מורשית לביתכם, וגם מפני נפילה של אדם מתוך הבית החוצה, וכשתגיעו לאיש המקצוע שמתקין סורגים שקופים, תוכלו גם לחוות את החוזק המבני הזה בגוף ראשון.